2 Şubat 1986 / Gırgır Dergisi - Sayı: 700

2 Şubat 1986 / Gırgır Dergisi – Sayı: 700

Yıl 1986, liberal dönemlerin 7 Turgut’lu zamanları…

İşkenceye uğrayan bir insan tasviri, Turgut Özal ve dönemin İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut…

Devletin yüksek makamlarında bulunup, görev süreleri bittiğinde itiraf niteliğindeki yazılarını kitap haline getirip yayımlayan insanlar, içinde bulunduğumuz dönemde bir hayli arttı. Bu nedenle bu karikatürde tanık olduğumuz itiraf ve bu itiraf sonrası başbakan tarafından yapılan algı yönetimi pek de yabancı gelmeyecek!

Bir polisin işkenceci olduğunu ve 200 kişiye işkence yaptığını itiraf etmesinin ardından, emniyet içerisindeki bu durumu soruşturmak, denetlemek yerine olayı halı altına süpürmek adına Turgut Özal tarafından yapılan bir algı yönetimine şahit oluyoruz. Cemaat yapılanmasından da tanıdık geleceği gibi, mendil gibi kullanılıp atılan polislerden biri olan işkenceciyi “O polis solcudur” diyerek, hem kendi pis işlerinde kullandığı devletin memurunu hiçe sayıyor hem de solcuları “insan dövmekten zevk alan” bir grup olarak gösteriyor pek bir liberal Turgut Özal.

Türkiye’nin son 13 senesine bakıldığında görülen devlet eliyle yapılan cinayetler, komplolar, üretilen sahte deliller, gerçekleri konuşan-yazan-çizen insanları susturmak ve yıldırmak için uydurulan sahte örgütlenmeler… Hepsinin bir anda “paralel yapı” da denilen Gülen cemaatinin üstüne kalması… Bu yapılanlardan Akp hükümetinin hiçbir şekilde haberinin olmaması… Cemaatin önde gelenleri paşalar gibi yaşarken, pis işlerini yaptırdıkları polislerin sırayla içeri alınması… 29 senede -liberal siyaset- hiç değişmemiş dedirtmiyor mu sahiden?

Not: Karikatürün kime ait olduğunu bulamadım.