VM19XXW04205-01-MCAmerikalı sokak fotoğrafçısı; Vivian Dorothy Maier.

Çocuk bakıcılığı yaparak geçimini sağlayan Maier, bir yandan da elinde makinesiyle sokak sokak gezerek fotoğraf çekiyordu… Yanlarında çalıştığı ailelerin söylediklerine göre içine kapanık bir insandı… Çektiği fotoğrafları hiçbir yerde yayımlamadı, hiç kimseye göstermedi… Fotoğraflarının keşfinin henüz çok taze olması da bundan olsa gerek…

Nasıl?

Peki nasıl keşfedildi? Maier’in fotoğrafları bir sanat eseri şüphesiz. Ancak eserlerinin ortaya çıkması da yine başka bir sanat eserinin ortaya çıkma sürecinde gerçekleşti.

April 7, 1960. FloridaJohn Maloof isimli yazar (yazar diyorum ancak Vivian Maier hakkındaki belgeselinden dolayı film yapımcısı olarak da geçiyor ve çıkarmış olduğu tek kitap ise yine Vivian Maier’in fotoğraf albümü), yazmakta olduğu kitabı için Chicago’nun eski fotoğraflarını arıyor. Bu nedenle bir açık arttırmaya katılıyor. İşte Maier’in fotoğraflarının keşfedilişi de bu sırada oluyor. Maddi sıkıntılar yaşayan Vivian Maier’in eşyaları, borçlarının ödenmesi için açık arttırmaya çıkarılıyor. Maloof da bu eşyalardan 30000 negatifle dolu bir kutuyu 400 dolar karşılığında satın alıyor.

Maloof, fotoğrafları çok beğendiği için insanlarla paylaşmak istemiş. Bu nedenle fotoğrafların çoğunu internet üzerinden yayımlamış. Ancak Maier’i tam olarak keşfi, açık arttırmadan kalan diğer negatifleri aldığında gerçekleşiyor. Bir fotoğrafın üzerinde tesadüfen gördüğü Vivian Maier ismini araştırmaya başlıyor ve Maier’in birkaç gün önce öldüğünü öğreniyor.

Vivian Maier’in çektiği fotoğrafları hiç kimseyle paylaşmaması ile ilgili de kendisine ait bir ses kaydı bulmuş John Maloof. Kayıtta Vivian Maier şöyle diyor:

“Sanırım hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Başkaları için alan açmamız lazım. Bu bir çark. Bindiğinde sonuna kadar gitmek zorundasın. Ve sonra bir başkası sonuna kadar gitmek için aynı imkânı bulur ve böyle devam eder. Ve birileri onların da yerini alır.” 

-Vivian Maier

VM1955W03420-05-MC

Fransız bir anne ve Avusturyalı bir babanın çocuğu olan Vivan Maier, her ne kadar Amerika’da doğmuş olsa da gençliğini Fransa’da geçirmiş. İlk fotoğraflarını odak kontrolü ve diyafram kadranı olmayan bir amatör kamera ile çocukken çekmiş.

New York’a dönüp dadılığa başladıktan sonra Rolleiflex marka bir kamera alan Maier, belki de 1956 yılında yanında kalmaya başladığı aile sayesinde bu fotoğrafları bizlere aktarabildi. Kendisine ait bir odası ve banyosu olan Maier, bu sayede kendi baskılarını işleyebildi.

Maier ile ilgili verilen yanlış bir bilgi var. Açık arttırmanın Maier öldükten sonra yapıldığı yazıyor mesela bazı yerlerde. Ancak bu açık arttırma, 2007 yılında yapılıyor. Maier 2008 yılında Chicago’da yürürken düşüyor ve kafasını bir buz parçasına çarpıyor. Bu olayın sonrasında yaşamına bakımevinde devam ediyor ancak bu dönemde sağlığı bozulmaya başlıyor. 2009 yılının Nisan ayında ise tüm arşivini geride bırakarak hayata veda ediyor…

The Sphinx of Giza and the Pyramid of Khufu, 1959. Egypt

Gize Piramitleri, 1959, Mısır

 

May 23, 1959, Hong Kong, China

Hong Kong, China

 

Undated. New York

New York

 

June 5, 1959, Thailand

Tayland, 1959

 

January 1956

Kaynak ve daha fazla fotoğraf için:
http://www.vivianmaier.com